Engelliler İçin Ne Yapabiliriz.

Engelliler İçin Ne Yapabiliriz.

 

Şimdi sadece gözlerinizi kapatıp, yazdıklarımı bir düşünün...

Gözleriniz var değil mi?

Şimdi olmadığını düşünün. Dünyanın nimetlerinin göremediğinizi düşünün.

İçiniz bir hoş oldu mu?

Kulaklarınız sağlam ve duyuyor değil mi?

Annenizin sizi yemeğe çağırdığını ama kulaklarınız duymadığı için onu duyamadığınızı hayal edin...

Elleriniz sapasağlam ve onları kullanıyorsunuz değil mi?

Şimdi yanınızda sevdiğiniz insanın elini tutamadığınızı ya da size koşa koşa gelen çocuğunuzu elleriniz olmadığından kucağınıza alamadığınızı hayal edin bir an için...

İçiniz burkuldu değil mi?

Koşuyorsunuz, yürüyorsunuz, özgürce her yere... Sağlam ayaklarınızın marifetiyle gidiyorsunuz... Şimdi ayaklarınızın olmadığını, tekerlekli sandalye ile otobüse binmeye çalıştığınızı hayal edin.

Otobüse binebildiniz mi?

Yenimahalle’desiniz ve yaklaşık 2–3 saat durakta beklediğinizi ve bir ya da iki adet engelli otobüsünden (eğer bulabilirseniz) birisine binmek için çabaladığınızı hayal edin. Otobüsten Selim Sırrı Tarcan Salonu önünde indiğinizde Numune Hastanesine doğru yol aldığınızı düşündüğünüzü hayal edin...

Evet, muhtemelen diğer illerde de Ankara’daki gibi bol yokuşlu ve inişli yollar mevcuttur.

Ankara güzel yurdumuzun diğer yerlerine nazaran engelliler için yaşama şartları bakımından belki en iyi yerlerden biri belki de...

Çalışmak isteseler iş bulmak sorun; çalışmadıklarında ise o daha büyük sorun. Onlara uygun otobüsler çok az. Belediye Kanunu, Engelliler Kanunu ve İlgili diğer mevzuatta hükümler bulunmasına rağmen müeyyide yetersiz kaldığından, belediyelerin görevlerini tam olarak yerine getirmelerini beklemekten başka çare kalmıyor. Çok acı.

Engellilerin Belediyelere bu yöndeki talepleri “Otobüsler modifiye edilemez edilirse garanti kapsamı dışında kalır” şeklinde ve diğer bazı traji-komik cevaplar ile reddediliyor.

Hiç birimiz için bu uzuvlarımızın bir saniye sonra mevcut kalacağı garanti değil; nasıl ki bize emanet edilen canın bir saniye sonra geri alınabileceği gibi...

Öyleyse Belediyeleri diğer engellilere ilişkin taleplerin yerine getirilmesi ve özellikle engellilere uygun otobüslerin çoğaltılması yönünde zorlayıcı oluşumlar içine girelim; bu yönde kampanyalar yapalım.

Engelliler bir yılı tam olarak tüm sıkıntılarıyla yaşıyorlar; sadece engelliler haftasında değil... O sıkıntılarına çare bulmak hepimizin görevi. Unutmayın iki saniye bile geçmeden siz de o tekerlikli sandalye ile yaşamaya mecbur kalabilirsiniz.

  

(10–16 Mayıs Engelliler Haftası geçti ama Tekerlikli Sandalye yazısı ile bize hatırlattığı için Bir deliye teşekkür ederim)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !